مقالات حقوقی

قانون جدید مهریه | 14 سکه مهریه در 1401

راهنمای مطالعه

مهریه یکی از مهمترین و اصلی‌ترین حقوق مالی زن در زندگی مشترک به شمار می‌آید و به محض وقوع عقد ازدواج، تحت عنوان یکی از حقوق مالی زوجه در مالکیت او قرار خواهد گرفت و زن می تواند در همان شروع زندگی مشترک، اقدامات لازم را برای وصول و مطالبه مهریه خود به انجام برساند و یا اینکه مهریه خود را در طول زندگی مشترک و حتی در هنگام طلاق مطالبه نماید.

البته عرفی که در جامعه ما رواج دارد بدین صورت است که بیشتر زنان تا هنگامی که از زندگی مشترک خود رضایت دارند، اقدامی برای مطالبه آن به عمل نمی‌آورند و معمولا از مهریه به عنوان یک اهرم فشار برای جدایی و طلاق استفاده می‌نمایند.

البته از این موارد که بگذریم باید به این مهم اشاره نماییم که قوانین جدید مهریه در راستای کمتر کردن حبس و در واقع حبس زدایی به تصویب رسیده است و زوجین برای مطالبه و پرداخت آن می‌بایست از آن تبعیت نمایند.

لازم است در ابتدای مطالب به این مورد اشاره شود، که سایت حقوقی یاسا با بهره‌مندی از کارشناسان و مشاوران حقوقی و وکلای مجرب و متخصص، آماده ارائه خدمات در کلیه موضوعات حقوقی و کیفری به صورت مشاوره تلفنی، مشاوره آنلاین و یا به صورت حضوری به مخاطبین و متقاضیان عزیز است.

مهریه بیش از 110 سکه و قوانین مرتبط با آن در سال 1401

شاید شما هم با این جملات و عبارات مرسوم در سطح جامعه آشنا باشید که برخی می‌گویند، حبس و زندان برای نپرداختن مهریه، صرفا تا 110 سکه ممکن بود و شوهری که 110 سکه به همسرش از باب مهریه و به هر نحو پرداخت نماید، دیگر حبس نخواهد شد.

برای آشنایی بهتر با این قوانین، در ادامه مطالب مهمی را برای شما بیان خواهیم کرد. طبق قانون جدید مهریه:

پس از مطالبه مهریه از ناحیه زن، در صورتی که مرد اموالی برای توقیف و بازداشت داشته باشد، زن قادر است به میزان مهریه خود، دارایی‌ها و اموال مرد را توقیف نماید، حال به هر میزان که می‌خواهد باشد. یعنی حتی اگر مهریه زوجه بالای 110 سکه هم باشد، امکان توقیف وجود خواهد داشت.

اما در صورتی که مرد اموالی برای توقیف و بازداشت نداشته باشد، در این حالت مكلف است حداقل به میزان 110 سکه در حق زن به هر نحو تهیه و پرداخت نماید.

یعنی صرفا تا زمانی که معادل 110 سکه مطابق حکم دادگاه پرداخت نگردد و یا زوج از پرداخت آن خودداری نماید، زن بعد از انجام تشریفات قانونی، می‌تواند از مرجع قضایی تقاضای جلب و بازداشت شوهرش را تا هنگامی که 110 سکه را وصول کند، خواهد داشت.

این باور و تصور که مرد در هر شرایطی باید به صورت یک جا این 110 سکه را پرداخت نماید و زن مابقی مهریه خود را می‌تواند در اقساط از شوهر دریافت کند، یک طرز فکر کاملا غلط است.

زیرا مرد در صورت نداشتن شرایط مالی پرداخت یک جای 110 سکه، قادر است دادخواست اعسار و تقسیط (قسط‌بندی) مهریه را به دادگاه مربوطه تقدیم کرده و پس از احراز و اثبات ناتوانی مالی خود در پرداخت یک جای 110 سکه، دادگاه حکم به تقسیط این تعداد سکه صادر خواهد کرد.

البته اثبات اعسار مرد نیز با معرفی شهود یا ارائه فیش حقوقی ممکن خواهد بود تا همان 110 سکه نیز مشمول قسط‌بندی می‌شود.

زندان در مهریه

میزان اقساط مهریه در زمان تقسیط 110 سکه از سوی دادگاه

در پاسخ به این سوال که هم اکنون دادگاه‌ها به چه میزان پیش قسط و اقساط ماهیانه تعیین نمایند، باید گفت که تعیین مقدار پیش قسط و اقساط ماهیانه در هر مورد به صورت موردی و خاص بررسی و از سوی مرجع قضایی اعلام‌ نظر می‌شود.

به عبارتی بهتر و ساده‌تر باید گفت که در هر مورد، مقام قضایی با مد نظر قرار دادن عوامل مختلف از جمله شغل و درآمد زوج و غیره مقدار  پیش قسط و میزان اقساط ماهانه را تعیین و به طرفین ابلاغ خواهد کرد.

بر خلاف تصور اغلب مردم، قانونا دادگاه تکلیفی ندارد تا حتما مبلغ یا تعداد سکه‌ایی را به عنوان پیش قسط برای مرد در نظر بگیرد. بنابراین می‌تواند بنا به تشخیص خود، هیچ مبلغی به عنوان پیش قسط تعیین ننماید و فقط حکم به پرداخت از دم قسط مهریه در اقساط ماهانه و بلند مدت نماید.

تکلیف مهریه زن پس از فوت شوهر در قوانین جدید

در صورتی شوهر فوت کند، مهریه زن جز دیون ممتاز محسوب شده و مقدم بر تقسیم ارث بین وراث خواهد بود.

متاسفانه این باور اشتباه هم همیشه وجود داشته که بعد از فوت شوهر دیگر هیچ مهریه‌ای به زن تعلق نخواهد گرفت و یا این که تنها عایدی زن بعد از فوت شوهرش سهم‌الارث خواهد بود.

لذا برای رفع کامل این ابهامات، در اینجا باید گفت که بعد از فوت شوهر ابتدا باید کلیه مطالبات دیگران از او، که البته مهریه هم جزیی از آن‌ محسوب می‌گردد، باید پرداخت و تسویه کامل گردد و در صورتی که بعد از پرداخت مهریه به زوجه متوفی، اموالی دیگری از متوفی باقی ماند، بین سایر وراث تقسیم خواهد شد.

البته این نکته را نیز بدانید که در این بین زن متوفی نیز به عنوان یکی از وراث محسوب می‌گردد و در نتیجه مقدار سهم خود را از ماترک متوفی بر حسب مورد یک هشتم یا یک چهارم (بنا بر داشتن یا نداشتن اولاد) از اموال شوهر متوفی خود به ارث خواهد برد.

قانون جدید مهریه ۱۴۰۱

بررسی حق حبس در قانون جدید (سال 1401)

مطابق با آخرین رویه قضایی در محاکم قضایی کشور، پس از عقد نکاح زن می‌تواند در صورتی که هنوز با شوهر خود نزدیکی نکرده‌ باشد، قانونا قادر است تا زمانی که مهریه خود را به صورت تمام و کامل وصول و دریافت نکرده باشد، از ایفاء وظایف زناشویی در مقابل همسر خود، خودداری کند، البته مشروط بر این‌ که مهریه او حال (عندالمطالبه) باشد.

البته لازم به ذکر است که این امتناع موجب اسقاط حق نفقه نیز نخواهد شد و همچنان باید نفقه را نیز به زن پرداخت نماید و البته در صورتی که زن قبل از اخذ مهریه به اختیار خود به ایفاء وظایفی که در مقابل شوهر دارد قیام کند، دیگر قادر نخواهد بود از حق حبس خود استفاده کند. ولی به هر حال حقی که برای دریافت و مطالبه مهریه دارد ساقط نخواهد شد.

قانون جدید مهریه در صورت فسخ ازدواج

فسخ نکاح و طلاق دو واژه کاملا متفاوت هستند و نحوه رسیدگی به این دو عنوان حقوقی در محاکم قضایی کاملا متفاوت است. در فسخ نکاح دو حالت وجود دارد:

 • در صورتی که عمل نزدیکی واقع نشده باشد و نکاح فسخ شود، مهریه به زن تعلق نخواهد گرفت، البته به جز عنن و غیره (عنن نوعی ناتوانی جنسی در مردان است که باعث عدم توانایی آمیزش می‌گردد).
 • ولی در صورتی که نزدیکی واقع شده باشد مهریه به زن تعلق خواهد گرفت.

امکان فسخ نکاح، اغلب شامل وجود بیماری‌هایی در زن یا مرد است که به طرف مقابل حق فسخ نکاح را اعطا خواهد کرد. برای نمونه هرگاه در یکی از طرفین صفت خاصی شرط شود و بعد از عقد نکاح مشخص شود که آن طرف فاقد صفت مذکوره بوده است، برای طرف دیگر حق فسخ نکاح به وجود می‌آید.

البته در فسخ نکاح این تصور اشتباه شایع وجود دارد که چنانچه عیب یا پنهان‌کاری صورت گرفته از جانب زن بوده باشد در هر شرایطی مهریه به وی تعلق نمی‌گیرد ولی باید گفته شود که به هیچ وجه این‌گونه نیست.

در فسخ نکاح در صورتی که نزدیکی واقع نشده باشد مهریه به زن تعلق نخواهد گرفت مگر این‌که موجب فسخ عنن باشد که در این شرایط نصف مهریه باید به زن پرداخت گردد. البته در صورتی که نزدیکی انجام شود، تمام مهریه باید به زوجه پرداخت گردد.

بررسی برخی تصورات نادرست در خصوص قانون مهریه

 • زوجه به محض انعقاد عقد نکاح مالک کل مهریه خواهد شد و این باور که مهریه زن دوشیزه مطلقا نصف خواهد بود کاملا غلط و اشتباه است. زیرا در صورت باکره بودن زوجه، صرفا زمانی که دادخواست طلاق از سوی مرد به محضر دادگاه ارائه گردد مهریه نصف خواهد شد و در سایر حالات زن مالک تمام مهریه خود خواهد بود.
 • در صورت اثبات خیانت زن و حتی نزدیکی او با دیگری، حق مهریه او از بین نمی‌رود و می‌تواند به هر نحوه آن را مطالبه نماید.
 • این باور کاملا اشتباه است و این‌طور نیست که مهریه صرفا تا 110 سکه قابل وصول خواهد بود، زیرا در صورتی که زوج مالی برای توقیف داشته باشد و یا هر زمان که او متمکن و دارا شود باید مازاد بر 110 سکه را نیز پرداخت کند. (البته آن مال مازاد نباید جزو مستثنیات دین قرار بگیرد)
 • مهریه هیچگاه از پدر شوهر قابل مطالبه نخواهد بود مگر این‌که خود پدرشوهر ضامن پرداخت مهریه در نکاحیه یا سند رسمی دیگری شده باشد.
 • مهریه زوجه متوفی به وراث او به ارث خواهد رسید. با توجه به اینکه ماهیت مهریه، در واقع یک نوع طلب و دین محسوب می‌شود، پس باید گفت پس از فوت زوجه هم، این حق باید به وراث او مثل پدر و مادر زوجه و خود زوج برسد و آن‌ها می‌توانند مهریه دخترشان را از داماد مطالبه نمایند.
 • بر خلاف تصور اشتباه مردم، مهریه‌های نامتعارف مانند هزار شاخه گل رز را نمی‌توان به پول نقد تبدیل کرد. طبق قانون شوهر باید همان مال یعنی گل رز را عنوان مهریه به زوجه تحویل دهد، مگر این‌که خود زوجین به شکل دیگری تراضی نمایند. بدین صورت زوج می‌تواند از پرداخت وجه نقد بابت مهریه خودداری کرده و این حق قانونی او می‌باشد. این در حالی است که بسیاری از خانم‌ها به اشتباه فکر می‌کنند، قادر خواهند بود تا شوهر را به پرداخت قیمت روز گل‌ها محکوم نمایند.
 • طبق قانون جدید، اگر مهریه بعد از عقد افزایش پیدا کند، در محاکم قابل استناد نخواهد بود. قانونا اگر بعد از عقد طرفین به این توافق برسند که مهریه را کمتر یا بیشتر کنند و حتی برای این توافق سند رسمی را هم تنظیم نمایند، باز هم به عنوان مهریه اصلی قلمداد نخواهد شد و ارزش و اعتبار مهریه اولیه را نخواهد داشت.

صدور حکم بر اساس قانون جدید مهریه

عقد موقت و قوانین مهم مهریه در آن

در این بخش از مقاله به بیان چند نکته مهم در مورد قانون مهریه در عقد موقت اشاره خواهیم کرد:

 1. در عقد موقت نفقه به زوجه تعلق نخواهد گرفت.
 2. در عقد موقت زوجه از شوهر خود ارث نخواهد برد.
 3. مهریه در عقد موقت به زن تعلق می‌گیرد و حتی شرط صحت صیغه موقت، تعیین مهریه خواهد بود.
 4. ثبت محضری عقد موقت بر اساس قانون خانواده جدید ضروری نخواهد بود. یعنی به صرف خواندن صیغه حتی به صورت شفاهی منجر به نکاح موقت خواهد شد.

تحلیلی بر نحوه وصول مهریه در قانون جدید

حسب آخرین بخشنامه‌ای که توسط ریاست قوه قضائیه در سال 1400 به تصویب رسیده و ناظر به بند ب ماده 13 قانون برنامه پنجم توسعه بوده است، این بخشنامه اعلام می‌دارد که الزامات مربوط به استعلام اموال و یا توقیف و شناسایی اموال که قبلا حسب تقاضای زوجه، توسط دادگاه انجام می‌شد و دادگاه‌ها موظف بودند، چنانچه زوجه نمی‌توانست که راجع به اموال و دارایی‌های همسرش، اطلاعاتی به دادگاه برای توقیف معرفی کند، با دستور به مراجع مختلف مثل بانک‌ها و اداره ثبت، پلیس راهور و ارگان‌های دیگر، تحقیقات و بررسی کاملی راجع به مشخص کردن دارایی‌های زوج به عمل آورند.

اما اکنون بیش از یک سال است که روند آن تغییر یافته و این اقدامات توسط اداره اجرای مفاد ثبت اسناد و املاک صورت می‌گیرد و اگر زوجه‌ خواستار وصول مهریه خود از شوهرش باشد، مکلف است که ابتدا به اداره ثبت مراجعه نماید و اگر قبل از مراجعه به اداره ثبت بخواهد خواسته خود را از طریق محاکم قضائی پیگیری نماید، ممکن است به نتیجه مطلوبی دست نیافته و حتی به درخواست او رسیدگی نیز نشود.

پس طبق این بخشنامه، اصل بر این است که اقدامات لازم برای مطالبه مهریه، باید در بدو امر توسط اداره ثبت اسناد و املاک صورت پذیرد.

اما در صورتی که مدت زیادی از تقاضای اجرائیه زوجه نسبت به شناسایی و توقیف اموال زوج، به اداره ثبت گذشته باشد و زوج هیچ اقدامی در این خصوص انجام ندهد، زوجه می‌تواند خواستار انصراف از خواسته خود در اداره اجرای مفاد ثبت اسناد و املاک شده و این بار درخواست خود را از طریق محاکم دادگستری پیگیری کند و صرفا در این شرایط بوده که محاکم مکلف خواهند بود تا به درخواست زوجه در رابطه با وصول مهریه، ترتیب الاثر داده و آن را قبول و مورد رسیدگی قرار دهند.

پس به صورت خلاصه باید گفت که در انجام این پروسه، ابتدا زوجه یا وکیل او مکلفند که با مراجعه به سر دفتر ازدواج و طلاقی که عقد نکاح او را به ثبت رسانده و با ارائه مدارک لازم از قبیل مدرک شناسایی، عقدنامه و غیره از سردفتر تقاضای صدور اجرائیه را درخواست کند و سپس به اداره اجرای مفاد ثبت اسناد و املاک مراجعه نمایند و اجرائیه صادره را با سایر مدارک به منظور تشکیل پرونده تحویل دهد.

بعد از تشکیل پرونده، اجرائیه‌ای به زوج به صورت  الکترونیکی یا سنتی ابلاغ خواهد شد و در اینجا زوجه باید اموالی را از همسرش به اداره ثبت معرفی نماید و اگر اطلاعات کافی راجع به دارایی‌ها و امول همسرش در اختیار نداشته باشد، این اقدامات حسب تقاضای زوج، از سوی خود اداره ثبت انجام می‌گردد و اداره ثبت موظف است که ظرف مهلت دو ماه از تقاضای اجراییه از سوی زوجه، نسبت به شناسایی و توقیف اموال زوج اقدامات لازم را به عمل بیاورد و نهایتا ظرف مهلت شش ماه، با شناسایی اموال و توقیف آن ، اقدام لازم را در خصوص اجرای حکم به انجام برساند.

اما چنانچه نتواند در زمان تعیین شده اقدامات لازم را در خصوص وصول مهریه به انجام برساند، زوجه قادر است از ادامه پیگیری خود در اداره ثبت انصراف دهد و در شرایط اداره ثبت با اعلام نتایج کار خود در خصوص عدم شناسایی اموال زوج، نامه‌ای را به زوجه تحویل خواهد داد تا زوجه آن را به دادگاه خانواده برده و از دادگاه خواستار توقیف اموال زوج و یا حکم جلب او را تقاضا کند.

قانون جدید مهریه نکاح موقت

ایرادات وارد به بخشنامه اخیر قوه قضاییه

اما اگر بخواهیم نتیجه گیری کاملی راجع به موضوع قبلی بنماید باید گفت، که متاسفانه این بخش‌نامه نه تنها به نفع زنان نیست، بلکه باعث شده که زوج به راحتی با انتقال دادن اموال و دارایی‌های خود، از پرداخت دین خود به زوجه فرار کند و ادعا نماید که هیچ مالی نسبت به پرداخت مهریه زوجه ندارد.

متاسفانه در این حالت نیز اثبات جرم انتقال اموال به قصد فرار از دین و متهم کردن زوج، کار بسیار سخت و دشواری خواهد بود و به سختی امکان دارد که این جرم را به اثبات رساند.

این در حالی است که سابقا، زوجه به راحتی قادر بود، همزمان با طرح دعوی مطالبه مهریه، ابتدا تقاضای تامین خواسته خود را نسبت به اموال و دارایی موجود زوج را بنماید و با این روش اموال زوج را قبل از اینکه به قصد فرار از مهریه، اموالش را بفروشد یا انتقال بدهد، بازداشت نماید.

اما ایراد دیگری که باید آن را مورد بررسی قرار دهیم، در خصوص حذف مجازات حبس راجع به عدم پرداخت مهریه توسط زوج خواهد بود که این امر طبق بخشنامه جدید مهریه 1400 به تصویب رسیده و موجب شده بار دیگر حق و حقوق زوجه ضایع گردد و زنی که قادر بود قبلا با تقاضای حبس کردن همسرش او را تحت فشار قرار دهد که مهریه او را پرداخت نماید و از آن به عنوان امکانی برای رسیدن به حق قانونی خود استفاده کند با حذف آن، دیگر این حمایت قانونی هم از او سلب گردیده و دیگر قادر نیست در صورت عدم پرداخت مهریه خواستار اخذ حکم جلب زوج باشد.

مگر اینکه با ادله بسیار قوی بتواند تمکن مالی زوج را به اثبات برساند و یا ثابت کند که شوهرش که هم اکنون مدعی است که از پرداخت مهریه معسر شده است و توان پرداخت ندارد، دارایی‌هایش را به قصد فرار از پرداخت دین به دیگری انتقال داده است و تمکن مالی کافی برای پرداخت مهریه را دارد و با این شرایط بتواند حکم جلب او را از دادگاه تقاضا کند.

قانون جدید مهریه ۱۴ سکه در سال 1401

بیشتر جوانان در هنگام آغاز زندگی مشترک و ازدواج، هر تعهدی را نسبت به مهریه پذیرفته و تمام تلاششان رسیدن به دختر آرزوهایشان است. ولی طبق آمارها شاهدیم که در آینده بسیاری از این ازدواج‌ها معمولا با مشکلات زیادی مواجه شده و به طلاق ختم خواهد شد.

در قانون و بخشنامه جدید مهریه ۱۴۰۰ سقفی برای مهریه مشخص شده است. این بخشنامه اعلام داشته که اگر در زمان عقد برای زوجه مهریه‌ای تعیین نشده باشد و تعیین آن به آینده موکول شده باشد دفاتر ازدواج مکلف خواهند بود تا برای ثبت مهریه بالای ۱۴ سکه، اطلاعاتی را در مورد وضعیت مالی زوج کسب نمایند.

چنانچه مرد توانایی مالی این مقدار مهریه را داشته باشد، آن مقدار مهریه را برای زن ثبت نمایند، در غیر این صورت سقف مهریه باید تا همین تعداد ۱۴ سکه در نظر گرفته شده و ثبت گردد. علاوه بر اطلاع از وضعیت مالی مرد، دفاتر ازدواج برای ثبت مهریه بالای ۱۴ سکه موظف هستند، ضمانت‌نامه بانکی را هم از زوج دریافت نمایند.

جهت بررسی بیشتر قانون و بخشنامه جدید مهریه ۱۴۰۰، شما می‌توانید از وکلا و مشاوران  این سامانه، مشاوره حقوقی آنلاین و تلفنی لازم را دریافت کنید.

طرح دعوای مطالبه مهریه چقدر هزینه دارد؟

مطرح کردن دعوای مطالبه مهریه نیز مطمئنا دارای هزینه است، البته هزینه طرح دادخواست مطالبه مهریه نیز مانند نفقه به دلیل مالی بودن دعوا، و مرجع رسیدگی به آن، گاهی متغیر خواهد بود.

برابر با تعرفه خدمات قضایی در سال 1401، هزینه طرح دعاوی مالی در شورای حل اختلاف، 2.5 درصد ارزش خواسته و در دادگاه‌ها 3.5 درصد ارزش خواسته خواهد بود.

در خصوص اطلاع از میزان هزینه‌های دادرسی در مسائل حقوقی هم می‌توانید به قانون برنامه و بودجه کشور مراجعه نمایید یا در صورت نیاز فوری با کارشناسان ما ارتباط برقرار نمایید تا شما را در این خصوص راهنمایی نمایند.

لازم به ذکر است برای کمک به زنانی که در ابتدای امر امکان پرداخت هزینه دادرسی مطالبه مهریه خود را ندارند، قانونگذار امکان خوبی در نظر گرفته که شما می‌توانید در سایر مقالات ما در خصوص اعسار از پرداخت هزینه دادرسی دنبال نمایید.

محاسبه مهریه قانون جدید

طرح و پیگیری دعوای مطالبه مهریه در محاکم خانواده چقدر زمان می‌برد؟

در حال حاضر با عنایت به اوضاع نامناسب اقتصادی در کشور، شاهد رشد میزان دعاوی خانوادگی در مراجع قضایی کشور هستیم، که همه روزه ثبت و مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

لذا باید عنوان کرد که تخمین زمان شروع و خاتمه شکایات یا دعاوی حقوقی، متناسب با موضوع شکایت به صورت دقیق قابل پیش‌بینی نخواهد بود و انجام کار کارشناسی‌های در مراحل مختلف پرونده، زمان بر شدن آن‌ها را نیز افزایش خواهد داد.

معمولا در مسائل حقوقی، حتی متبحرترین وکلای کشور با توجه به پیچیدگی‌های کار قضایی، سعی می‌کنند از دادن زمان نهایی پایان کار، خودداری نمایند.

مزایای استفاده از خدمات وکیل مهریه در طرح و پیگیری دعوا

مشاوران و وکلای دادگستری افراد با تجربه‌ای هستند که در زمینه مسائل حقوقی، دارای بینش، تخصص و آگاهی کاملی بوده و می‌توانند در رسیدگی به پرونده‌های مختلف،گره گشای موکل خود باشند. دیدگاه و نگاه یک وکیل با تجربه به مسائل حقوقی بسیار متفاوت است.

تنظیم دادخواست یا حتی شکواییه‌ای که شاید از نظر شما تمام جوانب احتیاطی در آن لحاظ شده باشد، بعد از مطالعه آن توسط یک وکیل یا مشاور حاذق در امور حقوقی یا کیفری، بعضا ممکن است دستخوش تغییرات بنیادین گردد. بنابراین کسب مشاوره و یا تنظیم شکایت خود را حتما به یک وکیل متخصص واگذار نمایید.

از مهم‌ترین مزایای استفاده از وکلا و مشاوران سامانه حقوقی یاسا: صرفه جویی در وقت و هزینه، رسیدن به نتیجه دلخواه و مطلوب در کمترین زمان ممکن، رهایی از رفت و آمدهای متوالی، وقت گیر، چالش برانگیز و استرس زا به دادگاه، تامین و حفظ حق و حقوق موکل در پروسه رسیدگی به دعاوی مربوطه خواهد بود.

ارائه خدمات تخصصی حقوقی و پشتیبانی از آن توسط سامانه حقوقی یاسا

عمده مشکلات پیش آمده در اغلب دادگاه‌های خانواده و عدم موفقیت در طرح دعوای مطالبه مهریه، کم‌ توجهی به مقررات و اصول درست تنظیم و نگارش دادخواست و عدم استفاده از راهنمایی‌های وکلای مجرب است، که در این خصوص یا هر مورد مشابه دیگر باید از تخصص افراد متخصص و با تجربه بهره گرفت.

اگر در زمینه تنظیم شکایت تخصصی حقوقی در هر زمینه‌ای نیاز به مشاوره حقوقی دارید یا قصد دارید تهیه و تنظیم دادخواست را برعهده کارشناسان و وکلای متخصص قرار دهید، بهترین امکان برای شما استفاده از خدمات بسیار متنوع سامانه حقوقی یاسا خواهد بود.

متاسفانه بیشتر افراد جامعه ما که با مشکل حقوقی مواجه می‌شوند، در بدو امر برای رفع معضل خود به وکیل دادگستری مراجعه نکرده و همین امر تبعات جبران‌ناپذیری را برایشان به همراه خواهد داشت.

استفاده از خدمات وکیل یا خدمات مشاورین در مسائل ذکر شده می‌تواند کمک شایان توجهی به طرفین دعوی نماید. اما اگر به علل مختلفی امکان دسترسی شما به وکیل دادگستری وجود نداشته باشد، در این شرایط استفاده از خدمات مشاوره حقوقی می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد و مطمئنا گره گشای مشکلات شما خواهد شد.

مشاوره حقوقی از جهات مختلفی می‌تواند مزیت‌های بسیار زیادی برایتان داشته باشد که در کمترین حالت، اطلاعات حقوقی شما را در خصوص مورد مربوطه افزایش خواهد داد.

سامانه حقوقی و قضایی یاسا، با بهره‌مندی از کارشناسان و مشاوران حقوقی و وکلای مجرب و متخصص، آماده خدمات رسانی در کلیه امور حقوقی، کیفری، خانواده، اختلافات حوزه کار و روابط کارگر و کارفرما و سایر مسائل حقوقی است.

لازم به ذکر است که این سامانه حقوقی، علاوه بر ارائه مشاوره‌های حقوقی تخصصی، در زمینه تهیه و تنظیم انواع اوراق قضایی مثل شکواییه، دادخواست، لایحه دفاعیه، اظهارنامه و مانند آن نیز خدمات رسانی می‌نماید.

در هر صورت اگر به مشاوره حقوقی نیاز پیدا کردید و یا قصد تنظیم قراردادهای کاری، شکوائیه، دادخواست، و سایر اوراق قضایی را داشتید، قبل از هر اقدام حقوقی به سامانه حقوقی یاسا مراجعه کنید و از خدمات متنوع این سامانه بهره‌مند شوید.

مهریه پس از طلاق

سوالات متداول

آیا در قانون جدید مهریه، امکان توقیف اموال زوج بیش از 110 سکه میسر است؟

پس از مطالبه مهریه از ناحیه زن، در صورتی که مرد اموالی برای توقیف و بازداشت داشته باشد، زن قادر است به میزان مهریه خود، دارایی‌ها و اموال مرد را توقیف نماید، حال به هر میزان که می‌خواهد باشد. یعنی حتی اگر مهریه زوجه بالای 110 سکه هم باشد، امکان توقیف وجود خواهد داشت.

در قانون جدید مهریه، آیا امکان تقسیط آن پیش‌بینی شده است؟

مرد در صورت نداشتن شرایط مالی پرداخت یکجای 110 سکه، قادر است دادخواست اعسار و تقسیط (قسط‌بندی) مهریه را به دادگاه مربوطه تقدیم کرده و پس از احراز و اثبات ناتوانی مالی خود در پرداخت یک جای 110 سکه، دادگاه حکم به تقسیط این تعداد سکه صادر خواهد کرد.

آیا در قانون جدید همچنان بعد از فوت شوهر، مهریه قابل مطالبه است؟

بعد از فوت شوهر ابتدا باید کلیه مطالبات دیگران از او، که البته مهریه هم جزیی از آن‌ محسوب می‌گردد و جز دیون ممتاز است، باید پرداخت و تسویه کامل گردد و در صورتی که بعد از پرداخت مهریه به زوجه متوفی، اموالی دیگری از متوفی باقی ماند، بین سایر وراث تقسیم خواهد شد.

در قانون جدید مهریه، اگر بعد از عقد مهریه کم یا زیاد شود، رویه پذیرش آن در محاکم چگونه است؟

اگر مهریه بعد از عقد افزایش پیدا کند، در محاکم قابل استناد نخواهد بود. قانونا اگر بعد از عقد طرفین به این توافق برسند که مهریه را کمتر یا بیشتر کنند و حتی برای این توافق سند رسمی را هم تنظیم نمایند، باز هم به عنوان مهریه اصلی قلمداد نخواهد شد و ارزش و اعتبار مهریه اولیه را نخواهد داشت.

موضوع بخشنامه جدید قوه قضاییه در خصوص مهریه 14 سکه چیست؟

اگر در زمان عقد برای زوجه مهریه‌ای تعیین نشده باشد و تعیین آن به آینده موکول شده باشد دفاتر ازدواج مکلف خواهند بود تا برای ثبت مهریه بالای ۱۴ سکه، اطلاعاتی را در مورد وضعیت مالی زوج کسب نمایند.

چنانچه مرد توانایی مالی این مقدار مهریه را داشته باشد، آن مقدار مهریه را برای زن ثبت نمایند، در غیر این صورت سقف مهریه باید تا همین تعداد ۱۴ سکه در نظر گرفته شده و ثبت گردد.

شایان ذکر است، توضیحات بیشتر در این مقاله ارائه شده است. مخاطبین محترم می توانند جهت دریافت پاسخ کامل تر و توضیحات بیشتر به شرح مقاله مراجعه نمایند.

محسن احمدی

بیش از ۱۴ سال در حوزه حقوقی و فناوری اطلاعات فعالیت دارم. همیشه در تلاشیم تا بهترین اطلاعات جهت آگاهی مردم را منتشر کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا