خانوادهشکایت

شکایت فرزند از والدین و شکایت پدر و مادر از فرزند چگونه است؟

 • شکایت فرزند از والدین

  در اینجا به بررسی اغلب مواردی که فرزندان از والدین خود یا یکی از آن‌ها شکایت می‌کنند، می‌پردازیم.برای ارائه شکایت، توصیه می‌شود حتما از خدمات یک وکیل دادگستری بهره بگیرید، زیرا بسته به موضوع ممکن است مورد کیفری قرار گیرید.

  شکایت فرزند از والدین یا یکی از آنها ممکن است در موارد مختلفی رخ دهد، از جمله مواردی که ممکن است برای بحث نققه فرزند منطقی باشد یا مواردی که ممکن است به جرمی اشاره کند.

  برخی از موارد شایع شکایت فرزند از والدین شامل:

  سوء استفاده فیزیکی یا اعتیاد به مواد مخدر

  این موارد می‌توانند شامل ضرب و شتم فیزیکی، سوء استفاده جنسی یا مصرف مواد مخدر توسط والدین باشد که فرزند می‌خواهد برای حفظ خودش و سلامتی خودش شکایت کند.

  سوء استفاده روانی یا عدم ارائه حمایت

  والدین ممکن است به نظر فرزند خود نادرست باشند و از او حمایت کافی نکنند، این موضوع می‌تواند به شکایت فرزند از والدین در این زمینه منجر شود.

  تقاضای نفقه یا حقوق برای فرزند

  در برخی موارد، والدین ممکن است به نفقه یا حقوق فرزند خود اهمیت ندهند یا از تعهداتشان در این زمینه عقب نشینند که موجب شکایت فرزند از والدین می‌شود.

  در هر صورت، در صورتی که فرزند به شکایت از والدین فکر می‌کند، بهتر است ابتدا با یک وکیل خانواده مشورت کند تا بهترین راه حل برای موضوع خود را بیابد.

  شکایت فرزند از والدین یا یکی از آنها
  شکایت از پدر چگونه است؟

  شکایت از پدر چگونه است؟

  برای به دست آوردن پاسخ به این سوال، ابتدا باید ضوابطی که ممکن است روشی برای ارائه شکایت در برابر والدین باشند را مورد بررسی قرار داد.

  در صورتی که شرایط فعلی با قوانین و حقوق منعکس شده در آنها در تضاد باشد، آن‌گاه راه‌های مختلفی برای ارائه شکایت وجود دارد.

  اولاد تا چه زمانی مستحق دریافت نفقه هستند؟

  در قوانین شرعی، مفهومی به نام سن معین برای نفقه وجود ندارد.
  اما در عمل، وقتی فرزندی هنوز به اندازه کافی رشد نکرده است و توانایی کسب درآمد مستقل را ندارد، پدر یا مادر معمولاً مسئول پرداخت نفقه است.

  در اینجا تفاوتی میان فرزندان دختر و پسر مطرح می‌شود:

  بر اساس ماده ۴۸ قانون حمایت خانواده، تا زمانی که دختر ازدواج نکرده و یا شغلی نداشته باشد، پدر مسئولیت پرداخت همه هزینه‌ها و نیازهای او را برعهده دارد.

  بنابراین، حتی اگر دختر به سن بلوغ رسیده و مستقل مالی نباشد یا ازدواج نکرده باشد، می‌تواند از پدرش درخواست نفقه کند.

  به عکس این موضوع، برخی معتقدند که با حلول سن بلوغ، حق نفقه پسر قطع می‌شود و پدر دیگر مسئولیتی در قبال او ندارد.

  اما سن بلوغ به معنای رسیدن به پختگی جنسی و ذهنی است و در صورتی که فرد بتواند به طور عاقلانه با دارایی‌های خود برخورد کند (مطابق ماده ۱۲۰۸ و ۱۲۱۰ قانون مدنی)، به عنوان بالغ شناخته می‌شود.

  ماده ۱۲۱۰ قانون مدنی بلوغ را به عنوان اماره‌ای از رشد قرار داده است و بیان کرده است که هیچکس را نمی‌توان بعد از رسیدن به سن بلوغ به عنوان جنون یا عدم رشد، محجور نمود، مگر آن‌ که عدم رشد یا جنون او به طور قطعی و مشخص ثابت شده باشد.

  اما با توجه به شرایط اجتماعی و اقتصادی، حقیقت این است که حلول سن بلوغ به تنهایی نمی‌تواند استقلال مالی فرزند پسر را اثبات کند.

  بسیاری از جوانان در دوران خدمت سربازی یا در دانشگاه نیاز به حمایت مالی خانواده دارند، در نتیجه دادگاه ممکن است با احراز شرایط قانونی، نفقه‌ای برای آنها را مورد تأیید قرار دهد.

  به عنوان یک مثال، در شرایط خاصی مانند دوره تحصیلی یا خدمت سربازی، حتی پسران بالغ هم ممکن است به نیازهای مالی پدر خود وابسته باشند و به همین دلیل، دادگاه ممکن است برای آنها نفقه را تأیید کند.

  شکایت فرزند از والدین یا یکی از آنها
  آیا پرداخت نفقه از سوی پدر به طفل حاصل از رابطه غیرمشروع هم تعلق می‌گیرد؟

  آیا پرداخت نفقه از سوی پدر به طفل حاصل از رابطه غیرمشروع هم تعلق می‌گیرد؟

  در خصوص فرزندانی که از رابطه غیرمشروع به دنیا آمده‌اند، باید بیان کرد که اگر پدر آنها مشخص باشد، از نظر شرعی و قانونی ملزم به پرداخت نفقه می‌باشد.

  بنابراین، از این دیدگاه نمی‌توان با توجه به حقیقت که یک فرزند از رابطه غیرمشروع به دنیا آمده است، انتظار داشت که پدر از پرداخت هزینه‌ها و نفقه او معاف شود.

  از این رو، اگر هویت پدر فرزند نامشروع مشخص شود، پدر نه تنها از لحاظ اخلاقی و انسانیتی باید مسئولیت خود را نسبت به پرورش و پشتیبانی از فرزندش بپذیرد، بلکه بر اساس قوانین و مقررات حقوقی نیز موظف به پرداخت نفقه است. این امر مختصراً در قوانین حمایت از خانواده یا قوانین مشابه دیگر که در هر کشور وجود دارد، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

  به عبارت دیگر، والدین هر فرزند، بدون توجه به شرایط رابطه آنها، مسئولیت مشترک و انفصال‌ناپذیری را در قبال پرورش و نگهداری از فرزندان خود باید بپذیرند.

  این اصل از اهمیت بسیاری در حفظ حقوق و کرامت کودکان برخوردار است و تأکید می‌شود که فرزندان حاصل از روابط غیرمشروع نیز حق دارند تا از حمایت و پشتیبانی مالی والدین خود برخوردار باشند، زیرا آنها نمی‌توانند برای شرایط تولد خود مسئولیتی نداشته باشند.

  شکایت فرزند از والدین یا یکی از آنها
  شکایت از پدر برای نفقه

  شکایت از پدر برای نفقه

  قابلیت طرح دعوی از سوی فرزندان بالغ غیر رشید برای مطالبه نفقه

  آیا فرزندانی که قبل از رسیدن به سن بلوغ (۱۸ سالگی) یا صدور حکم رشد، از زیر حضانت پدر یا مادر خارج شده‌اند، می‌توانند به طور شخصی دعوای حقوقی را جهت مطالبه نفقه آغاز کنند؟

  موضوع پرداخت نفقه به فرزندان بالغ غیر رشید، یکی از مسائل حیاتی در حوزه حقوق خانواده است که باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

  از یک سو، بلوغ فرد اماره‌ای از رشد و توانمندی‌اش را نشان می‌دهد، از سوی دیگر، مسئله غیررشایدگی ممکن است موجب ایجاد تردیدهایی در مورد قابلیت ارزیابی و تصمیم‌گیری عاقلانه فرد شود.

  با توجه به تعریف غیررشیدی که در ماده ۱۲۰۸ قانون مدنی بیان شده است، غیررشید بودن به معنای نداشتن تصرفات عقلایی و معقول در امور مالی و حقوقی است.

  اما با توجه به ماده ۱۲۱۰ قانون مدنی که بلوغ را به عنوان اماره‌ای از رشد قرار داده و بیان کرده است که هیچ فردی پس از رسیدن به سن بلوغ به عنوان جنون یا عدم رشد محجور نمی‌شود، فرزندان بالغ به محض رسیدن به سن بلوغ می‌توانند شخصا برای مطالبه نفقه، دعوای حقوقی را آغاز کنند.

  از این رو، با توجه به توضیحات فوق، مشخص است که فرزندان بالغ غیر رشید، اگر به سن بلوغ رسیده و قادر به ارزیابی و تصمیم‌گیری عاقلانه در مورد مسائل حقوقی و مالی باشند، می‌توانند شخصا برای مطالبه نفقه، دعوای حقوقی را آغاز کنند، حتی اگر هنوز تحت حضانت پدر یا مادر خود باشند.

  این امر تأکید می‌کند که بلوغ به عنوان یکی از شرایط اساسی در طرح دعوی مالی به حساب می‌آید، ولی در موارد غیرمالی این معیار اعمال نمی‌شود.

  شکایت فرزند از والدین یا یکی از آنها
  روند تعیین میزان نفقه در صورت شکایت فرزند از پدر

  روند تعیین میزان نفقه در صورت شکایت فرزند از پدر

  هنگامی که یک فرزند به دلایل عدم پرداخت نفقه از سوی پدر خود شکایت می‌کند، فرآیندی به نام تعیین میزان نفقه آغاز می‌شود. در این فرآیند، می‌توان از دو روش برای تعیین میزان نفقه استفاده کرد:

  توافق بین پدر و فرزند

  در این روش، پدر و فرزند با هم به توافق می‌رسند و میزان نفقه را تعیین می‌کنند. این توافق ممکن است به صورت مستقیم بین آنها صورت گیرد یا از طریق وکیلان و مشاوران حقوقی انجام شود.

  تعیین میزان نفقه توسط کارشناس

  در صورت عدم توافق بین پدر و فرزند، دادگاه ممکن است کارشناس مالی را به عنوان مشاور برای تعیین میزان نفقه تعیین کند. این کارشناس، با بررسی وضعیت اجتماعی و اقتصادی پدر و نیازهای فرزند، میزان مناسبی را برای پرداخت نفقه تعیین می‌کند.

  میزان نفقه معمولاً بر اساس وضعیت مالی و اقتصادی پدر و نیازهای فرزندان تعیین می‌شود. به عبارت دیگر، هر چه وضعیت اقتصادی پدر بهتر باشد، میزان نفقه بیشتری ممکن است تعیین شود.

  در مراحل شکایت از پدر در خصوص نفقه، فرد با ارائه دادخواست، روند قضایی را شروع می‌کند و کار را از طریق دادگاه پیگیری می‌کند. این فرآیند مشابه سایر شکایت‌های مالی است و به همین دلیل، مراحل و روند آن می‌تواند متفاوت نباشد.

  شکایت فرزند از والدین یا یکی از آنها
  شکایت از پدر و مادر به دلیل ضرب و شتم

  شکایت از پدر و مادر به دلیل ضرب و شتم

  در جامعه‌هایی که قوانین حقوقی دارند، حفظ حقوق و آزادی‌های شهروندان، از جمله حقوق کودکان، از اهمیت بسزایی برخوردار است. از این رو، والدین به عنوان سرپرستان و مراقبان اصلی کودکان مسئولیتی جدی را در قبال تربیت و پرورش آنان دارند.

  اما در مواردی که والدین به طور فزاینده‌ای از مرزهای معقولیت و تربیت منصفانه خارج شده و به طور معتادانه به ضرب و شتم، فحاشی و توهین به فرزندان می‌پردازند، قانون به عنوان حامی حقوق کودکان، گزینه شکایت و پیگیری قضایی را در برابر آنان فراهم می‌کند.

  با وجود اینکه قوانین ایران به والدین حق تنبیه فرزندان خود را اعطا می‌کند، اما این تنبیه نباید از حدود عادی و معمول فراتر رود. به طور مثال، ضرب و شتم، داغ کردن فرزند یا محروم کردن او از غذا، اقداماتی هستند که قانونگذار آن‌ها را جرم بودن و قابل پیگرد قانونی می‌داند.

  در صورت وقوع چنین اعمالی از سوی والدین، فرزندان می‌توانند از طریق ثبت دادخواست در دفاتر خدمات قضایی و سپس ارجاع به دادسرا و دادگاه، شکایت خود را مطرح کرده و از تعیین عدالت و حقوقشان اطمینان حاصل کنند.

  متخصصین حقوقی ما در یاسا آماده ارائه مشاوره حقوقی خانواده و راهنمایی در این زمینه هستند. همچنین امکان مشاوره حقوقی آنلاین با وکلای حقوقی در وب‌سایت یاسا ممکن است توجه شما را به خود جلب کند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا