انکار کردن ازدواجی که به ما نسبت داده شده

عقد ازدواج و نحوه ایجاد آن:

ازدواج یا نکاح عقدی است که با توجه به قوانین جمهوری اسلامی ایران و شریعت اسلام بین یک زن و مرد با روش مشخصی صورت می گیرد و به این وسیله، خانواده ای را تشکیل می دهند و رابطه جنسی را برای آن ها مشروع می کند.

ازدواج از زمان های گذشته جزو سنن محسوب می شده و از آن بسیار استقبال می شده است اما امروزه به دلیل شرایط اقتصادی، اجتماعی و غیره که باعث می شوند ترس از طلاق و جدایی در جوانان افزایش پیدا کند، مانع از رفتن جوانان به سوی ازدواج می شود.

با به وجود آمدن عقد نکاح، حقوق و تکالیفی برای افراد در نظر گرفته می شود که بسیاری از آن ها در قانون مدنی مشخص شده و برخی هم کاملا عرفی انجام می شوند.

ثبت رسمی ازدواج دارای مراحل خاصی است که هر شخصی لازم است آن ها را در نظر گرفته و انجام دهد. طرفین ازدواج، در ابتدا باید از کمک مشاور برای آگاهی از خلقیات خود و همچنین تناسب یا عدم تناسب آن با یکدیگر استفاده نمایند. پس از آن نیز باید آزمایش های مربوطه را انجام دهند و واکسن های خاصی مانند کزاز را تزریق نمایند. پس از آن باید در برخی از کلاس های آموزشی شرکت کرده و همچنین نامه لازم را از آزمایشگاه دریافت کنند. پس از آن می توانند نسبت به ثبت ازدواج در محضر اقدام نموده و عقدنامه را نیز دریافت نمایند.

چگونه می توان ازدواج را به یک شخص نسبت داد؟

در حالت کلی، در صورتی می توان ازدواج را به کسی نسبت داد که آن فرد ازدواج را پذیرفته و قبول کرده باشد و در واقع یکی از شرایط صحت عقد نکاح و ازدواج نیز همین ایجاب و قبول بین طرفین است و نکاحی که بدون رضایت باشد باطل است.

این موضوع به این معنا است که یک فرد این اختیار را ندارد که هر کسی را که بخواهد به عقد خود در آورد و طرف مقابل حتما باید آن را پذیرفته باشد.

بنابراین وجود ایجاب و قبول در عقد نکاح لازم است و این به این معناست که باید الفاظی باشند که صراحتا بر ازدواج دلالت کنند. ایجاب به این معنا است که شخص ایجاب کننده یا موجب، درخواست ازدواج را به گونه ای مطرح می نماید و اگر طرف مقابل آن را قبول کند، عقد ازدواج ایجاد می شود.

همچنین شایان توجه است که در خیلی از موارد، قبول بر ایجاد مقدم تر است و بر آن ارجحیت دارد و نکته دیگر این است که فاصله بین ایجاب و قبول نباید زیاد باشد و مثلا اگر یک مرد، درخواست ازدواج خود را در یک زمان مطرح کرد و زن یک ماه بعد پاسخ آن را داد، صحیح نیست. اما فاصله ای که از لحاظ عرفی پذیرفته شده و زیادتر از حد معمول نباشد مانعی ندارد.

شرایط ثبت ازدواج:

طرفین برای ثبت ازدواج باید یک سری شرایط فردی خاص را دارا باشند. این به این منظور است که باید اهلیت در ازدواج را دارا باشند و اهلیت داشتن برای ازدواج شامل سه مورد: بلوغ، رشد و اذن ولی است. بلوغ که با توجه به مبانی فقهی، برای دختران نه سال قمری تمام و برای پسران پانزده سال قمری تمام در نظر گرفته شده است از موارد اهلیت برای شخصی است که می خواهد ازدواج کند.

پس از آن، رشد فرد در نظر گرفته می شود و در حالت کلی رشید کسی است که در مقابل سفیه قرار می گیرد و می تواند مصلحت امور خود را از لحاظ مالی تشخیص دهد و در حالت کلی عقل معاش داشته باشد و بتواند تصمیم های درستی را در زندگی خود اتخاذ نماید.

اذن ولی نیز برای دختران باکره در امر ازدواج لازم است و البته شرایطی را نیز دارا می باشد. برای مثال گفته شده است که اگر طرفین ازدواج از هر لحاظی برای هم مناسب باشند و پدر دختر به دلایل نامشخص و نامعقولی مخالف صورت گرفتن این ازدواج باشد، اجازه وی برای ازدواج دخترش لازم نخواهد بود. همچنین مواردی دیگری هم وجود دارد که اذن ولی در رابطه با عقد نکاح بی اثر تلقی می گردد. مثلا اگر زوجه، رشیده تلقی گردد و برخی شرایط مربوطه را داشته باشد، برای ازدواج به اذن ولی نیاز ندارد.

انکار ازدواج:

در برخی از مواقع، افراد به دلایل مختلفی رابطه زوجیت خود  با یک شخص دیگر را انکار نموده و می گویند این عقد بین ما ایجاد نشده بوده است، این اقدام همچنین می تواند به دروغ و با اهداف مختلفی از جمله رهایی از تبعات و نتایج رابطه صورت پذیرد و فرد بیان می نماید که هیچ عقد دائم یا غیردائمی (موقت) بین او و طرف مقابل وجود نداشته است.

منکر شدن رابطه زوجیت فقط زمانی امکان پذیر است که عقد ازدواج به طور رسمی در دفتر ازدواج و طلاق به ثبت نرسیده باشد و طرف مقابل نتواند رابطه زوجیت را بر خلاف ادعای او ثابت کند.

البته در پایان شایان توجه است که امروزه برای عدم ثبت ازدواج و طلاق ضمانت اجرا در نظر گرفته شده است و افرادی که اقدام به ثبت آن نکنند، به حبس تعزیری درجه هفت محکوم می شوند و از ۹۱ روز تا ۶ ماه حبس برایشان در نظر گرفته می شود. همچنین ممکن است به جای حبس، به پرداخت جزای نقدی از هشت تا هجده میلیون تومان محکوم گردند.

 

مجازات انکار ازدواج:

انکار ازدواج در صورتی که صحیح باشد و یک ازدواج به صورت غیرواقعی به یک شخص نسبت داده شده باشد مشکلی ندارد اما در صورتی که یک فرد با رضایت خود ازدواج کرده باشد و پیوند زناشویی بینشان برقرار شده باشد اما پس از مدتی این ازدواج را انکار کند، مورد مجازات قرار می گیرد و محکوم می شود.

با توجه به قانون مجازات اسلامی، کسی که رابطه زوجیت را انکار می نماید به حبس تعزیری درجه ۶ محکوم می شود. انکار رابطه زوجیت می تواند توسط شخص دیگری به جز خود زوجین نیز صورت پذیرد و مثلا ورثه زن و شوهر پس از فوت یکی از آن ها، زوجیت را انکار کند.

در این صورت نیز ورثه یا هر شخص دیگری به دروغ زوجیت را انکار نماید، در صورتی که قصد وی ثابت شود به همان مجازات محکوم می گردد.

انکار ازدواج در صیغه:

اگر فردی به هر دلیلی عقد موقتی را به شما نسبت داد، می توانید با کمک یک وکیل خبره نادرست بودن آن را اثبات نمایید و بیان کنید که چنین چیزی اتفاق نیوفتاده و به این صورت، پرونده به نفع شما خاتمه پیدا می کند.

همچنین لازم است بدانید که گروه وکلای یاسا دارای بهترین وکلا برای دریافت مشاوره در موضوعات اثبات و انکار ازدواج می باشد و اگر شما قصد داشته باشید تا ازدواجی را انکار کنید یا آن را اثبات نمایید و قصد انجام آن توسط وکیل را نداشته باشید، می توانید از این بستر برای ثبت درخواست خود استفاده کنید.

گروه وکلای یاسا بستری است که با استفاده از آن می توانید در هر ساعتی از شبانه روز از خدمات مشاوره ای وکیل و کارشناس حقوقی موردنظر خود استفاده نموده و با پرداخت هزینه اندک، از تمامی روند نحوه رسیدگی به پرونده و  پاسخ پرسش های خود در رابطه با پرونده آگاهی یابید.

 

ازدواج بدون رضایت شخص چگونه ممکن است؟

همانطور که پیش تر بیان شد، ازدواج بدون رضایت اشخاص ممکن نیست و باطل تلقی می گردد. بنابراین در حالت کلی ازدواج بدون رضایت شخص ممکن نیست و هر دو طرف باید رضایت خود را اعلام نمایند تا یکی از بزرگترین شرایط صحت ازدواج تحقق پیدا کند.

ما نمی توانیم بدون اینکه یک فرد رضایت داشته باشد و بخواهد با ما ازدواج کند، با او ازدواج کنیم و رابطه زوجیت را بین خودمان و آن شخص برقرار سازیم. لزوم وجود شرط رضایت و اعلام این رضایت هم این است که از انجام همچین عملی جلوگیری شود.

ازدواج بدون رضایت والدین:

ازدواج بدون رضایت والدین در حالت کلی ممکن و درست نیست و طبق آمار، درصد کمی از ازدواج هایی که بدون رضایت والدین صورت می گیرند با سازش کامل و رضایت کافی بین زوجین همراه اند. در حالت کلی با در نظر گرفتن اینکه پدر و مادر از کودکی همواره در پی تربیت و انتخاب بهترین ها برای فرزندشان بوده اند، به نظر می رسد که در خیلی از مواقع، دلیل عدم رضایت آن ها فاقد شایستگی بودن فرد موردنظر است.

اما لازم به ذکر است که همانطور که پیش تر بیان نمودیم، در برخی مواقع که عدم رضایت والدین به دلایل غیرمنطقی و خودخواهانه و بر ضد خیر و صلاح فرزندشان باشد،  قانون گذار شرایطی را معین نموده است که مثلا دختران باکره نیز نیازی به اجازه ی پدر برای ازدواج نداشته باشند.

 

گروه وکلای یاسا، بستری است که شما می توانید از آن برای مشاوره آنلاین حقوقی باکیفیت استفاده نموده و به صورت بیست و چهار ساعته از خدمات وکلا و کارشناسان در هر کجای ایران بهره ببرید.

همچنین می توانید وکیل مورد نظر خود را با توجه به حوزه تخصص وی انتخاب نمایید، چرا که بیش از هزاران وکیل در همه استان های تهران و با تخصص در حوزه های مختلف حقوقی آماده به ارائه مشاوره هستند و می توانید به صورت متنی یا تلفنی با آن ها در ارتباط قرار گیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *