دانمارک - گرین کارت - ویزای کار و اقامتی در دانمارک

پادشاهی دانمارک کوچک ترین کشور منطقه اسکاندیناوی در اروپا است و به عنوان پل ارتباطی کشورهای این منطقه و آلمان محسوب می‌شود.

دانمارک با ۴۳٬۰۹۴کیلومتر مربع وسعت و 5.5 میلیون نفر جمعیت یکی از زیباترین کشورهای جهان می باشد. در تقسیمات کشوری جدید دانمارک که در سال ۲۰۰۷انجام شد، خاک اصلی کشور دانمارک به پنج استان (که در دانمارکیRegion نامیده می‌شود) تقسیم گردید: هوودستادن ،نوردیولند، میدیولند، شیلند، سید دانمارک. گروئنلند و جزایر فارو نیز دو قلمرو برون‌مرزی و خودگردان دانمارک به شمار می‌آیند.

دانمارک

پایتخت دانمارک کپنهاک است. آب و هوای آن معتدل است و در نواحی دریای شمال در تمام فصل های سال، به خصوص تابستان و پائیز، باران می‌بارد. دانمارک از طریق خشکی تنها با کشور آلمان هم‌مرز است و با کشورهای سوئد و نروژ مرز دریایی دارد. روابط دانمارک از ابتدای عضویت در اتحادیه اروپا در سال 1973 میلادی روابط محکمی بود که آینده این کشور را رقم زد. این کشور عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز هست. دانمارک تا کنون دوبار در سال‌های 2006 و 2007 به عنوان شادترین کشور جهان برای زندگی انتخاب شده است. معتبرترین پاسپورت جهان ، پاسپورت دانمارک می باشد که طی رتبه بندی جدید  سایتrichkao.squarespace.com دانمارک در صدر و عراق ، افغانستان به ترتیب در قعر رده بندی هستند.

اطلاعات به روز شده:

کشور دانمارک از جمله کشور های مورد تخصص ما می باشد.

دانمارک کشوری است در شمال اروپا، پایتخت آن کپنهاگ است. جمعیت این کشور ۵٫۵ میلیون نفر و زبان رسمی آن دانمارکی است.واحد پول این کشور کرون دانمارک است و با اینکه این کشور در سال ۱۹۷۳ به اتحادیه اروپا پیوسته اما به حوزه یورو نپیوسته‌ا ست. ۸۰٫۴ درصد مردم دانمارک مسیحی لوتری هستند.

دانمارک جنوبی‌ترین کشوراسکاندیناوی است و تنها مرزی که دارد با کشور آلمان است. پلی دریایی به نام پل اورسوند، دانمارک را به سوئد متصل می‌کند.دانمارک از اعضای مؤسس سازمان ملل و ناتو است. کشور دانمارک دارای دولت رفاه‌ است و از نظر کم بودن اختلاف درآمد مردم، در رتبه اول جهان قرار دارد. دانمارک از نظر درآمد سرانه در رتبه هفتم جهان قرار دارد و در بررسی‌های سالانه، مردم آن مکرراً به عنوان «راضی‌ترین» مردم جهان اعلام می‌شوند و این کشور به عنوان کشوری با کمترین فساد اداری در جهان به شمار می‌آید.

شرایط مهاجرت به دانمارک

کشور های اسکاندیناوی- بدون نیاز به گذرنامه

اگر یکی از اتباع نروژ، سوئد، فنلاند یا ایسلند باشید، می توانید آزادانه وارد دانمارک شده و تا هر وقت که تمایل داشته باشید در اینجا اقامت کنید. این امکان به دلیل موافقت نامه خاصی است که بین کشورهای شمال اروپا به امضا رسیده است.

موافقتنامه شنگن

اکثر کشورهای عضو اتحادیه اروپا عضو موافقتنامه شنگن* هستند. شهروندانی که در کشورهای شنگن زندگی می کنند می توانند آزادانه و بدون هیچ گونه کنترل مرزی، آزادانه بین این کشورها سفر نمایند.

کارت ثبت نام برای شهروندان اتحادیه اروپا

اگر تبعه سوئیس باشید یا از کشوری که عضو اتحادیه اروپا یاEØS است آمده باشید، می توانید یک کارت ثبت نام مخصوص را از ادارات منطقه ای امور دولتی دانمارک دریافت نمایید. دانمارک عضو اتحادیه اروپا است و بنابراین به مقررات این اتحادیه در مورد آزادی جابجایی وفادار است. به عنوان مثال می توانید وارد دانمارک شده و به دنبال کار بگردید. سایر افراد مانند بازنشستگان و افرادی که دارای درآمد کافی می باشند نیز می توانند کارت ثبت نام واقامت در دانمارک را دریافت نمایند.

جواز اقامت برای درخواست اشتغال - کارت سبز

اگر تحصیلات عالی را در دانمارک تمام کردید، به شما اجازه داده می شود تا شش ماه بعد از اتمام تحصیلات خود در کشور بمانید. در نتیجه به شما کارت سبزی اعطا خواهد شد که حق جستجوی کار در دانمارک را می دهد. اگر کاری به شما پیشنهاد شد، باید جواز کار و اقامت تقاضا کنید.

اشتغال

اگر از کشوری می آیید که تابع مقررات اتحادیه اروپا است، می توانید مطابق با مقررات خاص اتحادیه اروپا در دانمارک به دنبال کار گشته و مشغول به کار شوید. حداکثر تا سه ماه بعد از ورود به کشور باید از اداره منطقه ای امور دولتی درخواست کارت ثبت نام نمایید.اگر یک پیشنهاد کار مندرج در فهرست مثبت دریافت کرده باشید، می توانید جواز کار و اقامت در دانمارک را کسب نمایید.

فهرست مثبت، فهرستی از حوزه های استخدامی است که با کمبود نیروی کار واجد شرایط مواجه می باشند. فهرست مثبت شامل متخصصان فن آوری اطلاعات، مهندسان، پزشکان، داروسازان و پرستاران می شود. به عنوان مثال، برای کار به عنوان یک پزشک، داروساز یا پرستار در دانمارک، باید اجازه رسمی دانمارک را کسب نمایید.

سرمایه گذاری

کشور دانمارک با داشتن یکی از مدرنترین تکنولوژی های مربوط به کشاورزی و سیستم حکومتی دموکراتیک و اقتصاد باز، همیشه یکی از کشورهای جذاب برای سرمایه گذاران بوِیژه در بخش کشاورزی بوده است. این کشور حوزه ی اسکاندیناوی موفق شده یکی از بزرگترین حجم سرمایه گذاری در زمینه تولیدات دارویی در جهان را به خود جلب کند.

همچنین دانمارک دارای بزرگترین صنعت حمل و نقل دریایی در جهان است و سرمایه های زیادی را در زمینه انرژی های تجدید شونده جلب کرده است.

اقامت دائم

شما می توانید یک جواز اقامت موقت یا یک جواز اقامت با گزینه اقامت دائمی را کسب نمایید. اگر به عنوان یک پناهجو یا به دلیل ملحق شدن به خانواده وارد دانمارک شده اید، بطور عادی جواز اقامت موقت به شما داده می شود که بعدا می توان آن را به اقامت دائم تمدید نمود.

اگر جواز اقامتی دارید که بتوان آن را به اقامت دائم تمدید نمود، می توانید با برآورده شدن شرایط خاصی بعد از گذشت چند سال جواز اقامت دائم را کسب نمایید.این ممکن است شامل این باشد که شغلی داشته باشید یا برای مدتی کار کنید، در یکی از آزمون های زبان دانمارکی قبول شوید، بیش از مبلغ مشخصی به دولت بدهکار نباشید یا مرتکب جرمی جدی نشده باشید.

تحصیل در دانمارک

طبق گزارش یک شبکه جهانی تحقیقات دانشگاهی دانمارک در رتبه بندی جهانی در مکان پنجم بهترین کشور دنیا برای ارائه تسهیلات آموزش عالی قرار گرفته است. دانمارک هم چنین در صدر شاخص آموزش سازمان ملل قرار دارد و مدارک دانشگاهی آن در سراسر دنیا معتبر هستند.

موسسات عالی تحصیلی دانمارک برنامه های متعدد آموزشی در سطح عالی ارائه می دهند. بیوتکنولوژی، تجارت، طراحی، مهندسی محیط زیست، فناوری مواد غذایی، فناوری اطلاعات علمی، انرژی های تجدید پذیر، ارتباطات و داروسازی تنها تعدادی از دوره هایی هستند که ارائه می شوند.

گزینه های تحصیلی

موسسات آموزش عالی دانمارک طیف وسیعی از فرصت ها را در اختیار دانشجویان خارجی قرار می دهد. تمامی برنامه های آموزشی از کیفیت عالی برخوردار بوده و اعتبار بین المللی دارند. بیش از پانصد برنامه آموزشی به زبان انگلیسی ارائه می شوند. برای ورود باید شرایط آکادمیک و زبان برآورده شوند

 گزینه های مهم تحصیلی عبارتند از:

 ا.مدرک کارشناسی دانشگاه بعد از تکمیل یک دوره سه ساله دوره کارشناسی اعطاء می گردد که معمولا به یک یا دو موضوع اختصاص دارد. تدریس بر پایه تحقیق است و علاوه بر مبانی آکادمیک دانشجو را با دانش تخصصی نیز آشنا می سازد. در مراحل پایانی دوره دانشجویان یک پروژه نهائی ارائه می دهند. این مدرک زمینه ورود فارغ التحصیلان به بازار کار یا تحصیلات عالی (فوق لیسانس) را فراهم می سازد.

کارشناسی ارشد

دوره کاندیدا توس یا کارشناسی ارشد یک دوره دو ساله مبتنی بر تحقیق است. این دوره به دانشجویان دانش نظری ارائه داده و زمینه کاربرد عملی این دانش را نیز فراهم می نماید. این دوره شامل یک پایان نامه یا در بعضی از درس ها یک پروژه عملی می باشد. طیف وسیعی از رشته ها ارائه می شود تا نیاز یک جامعه دانش محور و جهانی را برآورده سازد.

دروه های دکتری

به دوره های دکتری در دانمارک بورسیه کامل تعلق می گیرد. به عبارت دیگر متقاضی حقوق دریافت داشته و شهریه ای هم پرداخت نمی کند. بعضی از دوره های دکتری با همکاری بین دانشگاه ها و شرکت های خصوصی برگزار می شود.

شرائط عمومی برای پذیرش

شرایط زبان انگلیسی

تمامی برنامه های آموزشی دانمارك نیاز به یك سطح استاندارد انگلیسی دارند. متقاضیان دوره های كاشناسی و كارشناسی ارشد كه به انگلیسی تدریس می شوند باید حداقل مهارت دانش انگلیسی  دبیرستان دانمارك جیمنازیوم را به اثبات برسانند.

دانمارک

بعضی از برنامه ها نیاز به انگلیسی یك سطح بالاتر یعنی انگلیسی A دارند، برای اثبات مهارت انگلیسی اغلب تست های زبان انگلیسی تافل، آئلس و غیره بكار گرفته می شود.

شهریه

تحصیلات عالی در دانمارک برای دانشجویان از کشورهای EU/EEA ا و دانشجویان برنامه تبادل دانشجو و شهروندان کشور سویس مجانی می باشد.

دانشجویانی که دارای اقامت دائم، اقامت موقت قابل ارتقاء به اقامت دائم بوده و یا اولیاء آنها با وجود اینکه از کشورهای غیر ا EU/EEA بوده اما در دانمارک مشغول کار باشند، نیز شهریه پرداخت نمی کنند. سایر دانشجویان باید شهریه پرداخت کنند. میزان شهریه سالانه برای دوره های تمام وقت بین ا 45000 تا ا 120000 متغیر است.

مهاجرت کاری به دانمارک

سیاست کاری دانمارک تغییر كرده و به سیاست كنترلی تبدیل شده است.

دانمارك برنامه های جدیدی برای جذب نیروی كار خارجی دارد كه به صورت سه برنامه مجزاست:

  1. Pay Limit Scheme
  2. Positive list
  3. Green Card Scheme

در سیستمPay Limit Scheme  متقاضی باید دارای قرارداد كتبی و پیشنهاد شغلی باشد و درآمد سالانه او كمتر از 375000 كرون دانمارك نباشد. این نوع كار باید مطابق با استاندارهای دانمارک باشد. برخی از موارد، مدارك متقاضیان باید به تأیید سازمان ذیربط نیز برسد. این نوع اجازه  اقامت و كار سه ساله است و تا چهار سال هم قابل تمدید می باشد. با این نوع روادید می توان برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود مجوز اقامت گرفت و همسر متقاضی هم می تواند با این اقامت مجوز كار بگیرد.

در طرحPositive list بر اساس فهرست مشاغل مورد نیاز دانمارك كه تعداد این مشاغل به 125 نوع می رسد (البته در سالهای مختلف متفاوت میباشد) متقاضی برای درخواست كار باید تخصص و مهارت لازم را داشته باشد تا جذب بازار كار دانمارك شود.

در طرح گرین كارتGreen Card Scheme هدف این است كه به تمام افراد فرصت داده شود كه به مدت یك سال و نیم شاغل شوند. شرایط گرفتن این نوع روادید به صورت امتیاز بندی است كه به متقاضیان بر اساس تحصیلات، زبان، تجربیات كاری، قابلیت انطباق و سن امتیاز داده می شود و داشتن 100 امتیاز برای شروع كار ضروری است. برای درخواست این اجازه کار متقاضیان باید توانایی مالی یك سال اقامت در دانمارک را داشته باشند.البته این نوع ویزا نیز ممکن است در فواصل زمانی مختلف کنسل شود.

كلیه مدارك تحصیلی متقاضیان باید توسط ادارهSIRIUS وابسته به وزارت علوم، فناوری و نوآوری دانمارك مورد ارزیابی قرار گیرد. حداقل مدرك تحصیلی متقاضیان در این طرح باید لیسانس باشد كه دارای 30 امتیاز بوده و مدارك بالاتر به ترتیب فوق لیسانس 60 امتیاز و دكتری 80 امتیاز خواهد داشت.

از نظر داشتن مدارک زبان نیز فرد باید بر اساس آزمون بین المللی زبان انگلیسی هم چون آیلتس و تافل ارزشیابی شود،  اما اگر كارفرمایی تایید كند كه شما سابقه كار به انگلیسی دارید این می تواند امتیاز آور باشد.

در مورد قرارداد بین كارگر و كارفرما باید توجه داشت که استانداردهای قرارداد بر طبق مقرراتILO و حتی بهتر از آن است. به دلیل آن كه در طی سال ها این شرایط رابهبود بخشیده اند .

دانمارک اتحادیه های كارگری قوی دارد كه مسائل را زیر نظر دارد تا در صورت نارضایی كارگر، كارفرما از مقررات مربوط عدول نكند و در رعایت شرایط كار، هیچ تفاوتی بین كارگران خارجی و كارگران دانماركی وجود ندارد. دولت چهارچوب ها را مشخص می كند و در چارچوب قوانین، كارگر و كارفرما توافق می كنند. شرایطی هم هست همچون 36 ساعت كار اجباری و 6 هفته تعطیلی كه به صورت عام رعایت می شود. علاوه بر شرایط كلی كه دولت تعیین می كند، امتیازاتی است كه خود كارفرما برای كارگر در نظر می گیرد همچون دادن ناهار و تسهیلات دیگر. در مقایسه با بازار كار دیگر كشورها، دانمارك سعی می كند محیط كار لذت بخشی را برای خانواده فراهم نماید.

بعد از دریافت جواز کار و اقامت در دانمارک، می توانید درخواست ملحق شدن خانواده خود را بدهید. یکی از مفاد «قانون اتباع خارجی دانمارک» این است که آنهایی که خواستار جواز کار و اقامت در دانمارک می باشند، بایستی بتوانند زندگی خود را تامین نمایند.

هزینه زندگی در دانمارک

واحد پولی دانمارک کرون دانمارک است از نظر شاخص فساد اقتصادی به عنوان کشور نمونه که کمترین فساد اقتصادی را داشته است معرفی شده است.

دانمارک به عنوان یکی از کشورهای اتحادیه اروپا که از واحد پول یورو استفاده نمی‌کند با رکود اقتصادی شدیدی روبه‌روست. این کشور از جنگ جهانی دوم تاکنون با چنین رکودی مواجه نبوده‌است.

بحران اقتصادی سبب شده که مازاد مالی به کسری بودجه تبدیل شود و تصور می‌شود که این کسری در سال ۲۰۱۲معادل ۴٫۶درصد تولید ناخالص داخلی باشد.

میزان شهریه سالانه  تمام وقت دانشگاهها  ۴۵۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰۰ کرون دانمارک متغیر است.